Kanye Wests ursprungliga Yeezys på 1 miljon dollar går på auktion - Men Life Web Journal

Innehållsförteckning

Det räcker med att säga, Kanye Wests övergång från musikikon till modemogul har varit kategorisk. Rapparen har tagit sitt Yeezy -märke till de högsta höjderna inom streetwear -sektorn och bildat samarbeten med några av de största namnen i spelet. En ny auktionslista från Sotheby's tar dock det ikoniska Yeezy -märket tillbaka till starten.

Kanyes första Yeezy-sneaker någonsin kommer att auktioneras ut av Sotheby's i ett onlinebud från 16 april till 21 april. De ikoniska skorna har inte bara en uppskattad plats i sneakerheads hjärtan utan också i musikindustrin. West avslöjade mysterieskorna under hans minnesvärda och känslomässiga framträdande avHej mammaoch Starkarevid den 50: e årliga Grammy Awards. Inte ens de bästa skorälskarna kunde identifiera dem, och det avslöjades bara av Swoosh.

Air Yeezy 1 har sedan dess blivit en av de största sneakerutgåvorna i historien och fött det nu flera miljarder dollar stora Yeezy-imperiet, och de är på gång. Den inledande värderingen av Sotheby sätter de svarta och guldskor på mer än 1 miljon dollar, en siffra som omedelbart skulle göra dem till de dyraste sneakers som någonsin sålts.

Enligt auktionshuset byggdes dessa Grammy-Worn Air Yeezy-prover i Nikes laboratorium, känt som "Innovation Kitchen" vid företagets huvudkontor i Beaverton, Oregon. "Den kreativa regissören Mark Smith höll projektet så omslutet att han släppte skorna till Kanye för Grammys under förutsättning att de skulle returneras så snart som möjligt efter föreställningen", skrev Sotheby's.

Air Yeezy 1 är gjord av mjukt svart läder med perforerade detaljer i överdelen, med hälöverlägget märkt med en tonal Swoosh. Den nu signerade designen har det ikoniska Yeezy framfotbandet och signaturen 'Y' medaljonglås i ljusrosa, som inte användes av Kanye under hans uppträdande. En skräddarsydd trälåda med laser har en design och etsning av Yeezy 1 -skaparen, Mark Smith.

De ursprungliga Air Yeezy 1 -sneakers kommer att visas på offentlig utställning från 16 april till 21 april på Hong Kong Convention and Exhibition Center i Hong Kong, innan de auktioneras ut till en mycket lycklig köpare.

Du kommer att bidra till utvecklingen av webbplatsen, dela sidan med dina vänner