Världens äldsta whisky är på auktion - Men Life Web Journal

Innehållsförteckning

Whiskydon kommer att berätta att ålder inte är en riktig indikator på kvalitet, och genom att nå fram till den äldsta flaskan på hyllan kan du beröva dig själv något mycket mer intressant. Så är det verkligen inte med den här historien. Auktionshuset, Skinner förbereder sig för att lista en flaska Old Ingledew Whisky, som för närvarande tros vara den äldsta whiskyn som finns. Och historien om hur den blev till är lika imponerande.

Carbon 14-datering genomförd 2021-2022 i samarbete med University of Georgia indikerar, med högsta sannolikhet, att andan producerades mellan 1762 och 1802, ett uttalande som backades upp med hög sannolikhet av University of Glasgow. Om så är fallet skulle flaskan Old Ingledew Whiskey sitta i smaken mitt under 1770 -talets revolutionära krig och 1790 -talets Whisky Rebellion, vilket gör det till en drickbar tidskapsel med gamla dagar.

“The Old Ingledew Whisky, buteljerad av Evans & Ragland, Lagrange GA, c. 1860 -talet tros vara den enda överlevande flaskan av en trio från J.P.Morgans källare som begavs på 1940 -talet till Washington -makteliten, säger Joseph Hyman, expert på Skinner Rare Spirits.

När det gäller mognad är det svårt att säga exakt när saker och ting började för denna anda. The Old Ingledew tappades på flaska av Evans och Ragland, Grocers and Commission Merchants, LaGrange, Georgia, ett företag som var verksamt på 1860-70-talen, med flaskan i överensstämmelse med glasframställning cirka 1840-70. Vid denna tidpunkt ansågs whisky vara en hög vara och att ha en flaska med denna skillnad hade varit ett privilegium reserverat för överklassen. Så frågan måste ställas, vem beställde den gamla ingledewew och varför drack de inte den?

Enligt Skinner tyder historiska register på att flaskan köptes av finansmannen John Pierpont Morgan under ett av hans frekventa besök i Georgien. Mannen bakom JP Morgan-Chase, en av USA: s största investeringsbanker var ett stort fan av högklassigt bourbon och Georgien var hans favoritjaktmark. Men Morgan fick aldrig dricka sprit själv. Istället erbjöd sonen Jack Morgan det upp till tre av landets största och mest inflytelserika män. "Man tror att hans son, Jack Morgan, senare gav denna flaska till James Byrnes i South Carolina och två systerflaskor till Franklin D. Roosevelt (en avlägsen kusin till Morgan) och Harry S. Truman, cirka 1942-44," Skinner -listan läser.

Byrnes hade tjänstgjort som en amerikansk kongressledamot, amerikansk senator och högsta domstolsdomare före andra världskriget och avgick först från domstolen när USA gick in i kriget 1942, på uppmaning av hans goda vän, president Franklin D. Roosevelt, för att bli direktör för Krigsmobilisering. När Roosevelt dog 1945 utsågs han till utrikesminister av Harry S. Truman, innan han lämnade regeringen 1947 och tillträdde som guvernör i South Carolina. Efter att ha lämnat kontoret gav Byrnes flaskan till nära vän och granne Francis Drake.

Drake och hans ättlingar, som uteslutande var skotska drinkare, skyddade flaskan i tre generationer och lämnade världen med en extremt välskött bourbon som nu sitter på plats på auktionen på Skinner. Denna flaska kommer att erbjudas på auktion i Rare Spirits 22-30 juni uppkopplad auktion med en uppskattning av $ 20.000-40.000.

Du kommer att bidra till utvecklingen av webbplatsen, dela sidan med dina vänner